PPK: To pracodawca decyduje o wysokości swojej wpłaty dodatkowej
Brak regulaminu wynagradzania i układu zbiorowego pracy nie pozwala różnicować wysokości wpłaty dodatkowej finansowanej przez pracodawcę w oparciu o inne kryterium niż staż pracy.
Ustawa o PPK określa tylko maksymalną wysokość wpłaty dodatkowej finansowanej przez podmiot zatrudniający. Jest to 2,5 proc. wynagrodzenia uczestnika PPK.
Podmiot zatrudniający może różnicować wysokość finansowanej przez siebie wpłaty dodatkowej ze względu na długość okresu zatrudnienia uczestników PPK w tym podmiocie. Odpowiednio stosuje się przy tym art. 16 ust. 2 i 3 ustawy o PPK, co oznacza m.in., że do okresu obecnego zatrudnienia uczestnika PPK wlicza się jego okresy zatrudnienia z poprzednich 12 miesięcy w tym podmiocie zatrudniającym albo w innych podmiotach zatrudniających, jeżeli z mocy odrębnych przepisów obecny podmiot zatrudniający jest ich następcą prawnym. Jednak aby wprowadzić inne – niż okres zatrudnienia – kryteria różnicowania wpłaty dodatkowej finansowanej przez podmiot zatrudniający, trzeba to zastrzec w regulaminie wynagradzania lub w układzie zbiorowym pracy.
Poniżej odpowiadamy na pytania pracodawców dotyczące finasowania przez nich wpłaty dodatkowej.
∑ Pracodawca podlegający pod ustawę o służbie cywilnej chciałby finansować wpłaty dodatkowe do PPK. Czy wpłaty dodatkowe dla członków korpusu służby cywilnej mogą być różnicowane w oparciu o inne kryterium niż staż pracy?
Nie. Zróżnicowanie wysokości wpłaty dodatkowej do PPK finansowanej przez podmiot zatrudniający, w którym nie funkcjonuje regulamin...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta